Ergen Ruhlar İlmihali


Çizimlerini ve kapak tasarımını hazırladığım Ergen Ruhlar İlmihali Anda yayıncılık adına Barbar Kitap'tan çıktı. Kitaptan bir kaç alıntı yaptım, temin etmek isteyenler internetten çok kolay ulaşabilirler. Ergen Ruhlar İlmihali Yazarı Kara'ya saygılarımla...II.
başına taş düşmediği için şükretmek yerine “neden düşsün ki” dediğin sürece, sana verilenden gerçek bir memnuniyet duymadığın sürece çıkamayacaksın bataktan. kalk ve neşelen. olan, muhakkak ki olması gereken bir şeydir ve sen de böyle, olduğun gibi, olmak zorundasın. “niye” deme. belki en fazla “nasıl” diyebilirsin o kadar. kabullen, yani teslim ol.  asla sabırlılık kuruntusuna kapılma, seninki tahammül bile değil dişlerini sıkma olabilir ancak. ne bu hayat senin hayatın, ne bu beden senin bedenin. beğenip beğenmemek ne ölçüde sana düşer? belki biraz… onu da kullanıp tüketme. kalk ve neşelen. kendini seyret. iyi oyna, kendini seyret. kendini seyret ve iyi oyna.


XLII.
kapını bekleyen köpeği ne kadar havlarsa havlasın, kovmak pek akıllıca olmaz. köpeğinden kurtulman sahte ve geçici bir huzur sağlar sana. bir evin ve bir kapın olduğu sürece o kapıyı koruyacak köpeğe hep ihtiyacın olacaktır. ihtiyaçlarını sen belirlemediğine göre yok saymak da sana düşmez. ama bir köpek, o ilkel varlığıyla çok aşağılık görünecekmiş gözüne. olsun. kovma terbiye et.LVI.
insanların vicdan taşıdığından emin olma. vicdan taşıyanların vicdanına güvenme. vicdan en saf haliyle bilgi kaynağına ihtiyaç duyar. bilgi denen çöplük vicdana bulaşmadan duramaz. vicdan taşıyan da bir çöp karıştırıcısı olacaktır bu durumda. onun hangi çöpü değerli göreceğini sen nereden bileceksin.
vicdan buluntudur. herkeste bulunmayacak kadar az.LXVII.
etrafında gezinip duran,kimini kendine yakın bulduğun şu dil mahkumlarına bir bak.hiçbiri prangasının farkında değil. hiçbiri hayatla ilgili her şeyin dilin tanımlaması olduğunu görmüyor. bir şey için “o şudur” yahut “o öyledir” deyip çıkıyorlar işin içinden. korkuyu,sevinci, öfkeyi tüm duyguları tanımlar içinde yaşıyorlar. tanımın dışına çıktıklarında akıl doktoruna koşuyorlar. hiçbiri bu mahkumiyetten kurtulmayı düşünmüyor.
onlarla iletişimini sürdürürken elbette o dili kullanacaksın. bu senin için tıpkı çocuklara çocukların diliyle konuşmak gibi olacak. ama unutma birbirinden farklı iki şeyin birbirine üstünlüğü söz konusu olamaz. kibirlenme. farklı olman senin seçimin değildir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder